Як нерезиденту стягнути борг в Росії через суд?

Коли стягнути заборгованість в досудовому порядку не вдається, виникає потреба звернення до суду. До якого суду звертатися, якщо ваш боржник – російська компанія, а ви резидентом РФ не є?

Варіантів кілька: національний суд, суд в РФ, міжнародний комерційний арбітраж, третя сторона. При визначенні компетентної підсудності враховується:

  1. Наявність між вашою країною та РФ договорів про правову допомогу. Зокрема, перелік таких договорів, укладених Урядом РФ, можна знайти на сайті Міністерства юстиції.
  2. Участь обох країн у міжнародних конвенціях. Наприклад, РФ і США – учасники «Конвенції ООН про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень» (була укладена в м.Нью-Йорку в 1958 р).
  3. Наявність в самій угоді між вами та вашим російським контрагентом застереження про підсудність при вирішенні спору.

За загальним правилом визначається територіальна підсудність – спір вирішується в тій країні, де знаходиться боржник і його майно. Отже, міжнародне стягнення заборгованості буде проходити через суд в РФ, якщо інше не визначається угодою сторін або іншими правовими нюансами.

Які законодавчі норми діють?

Оскільки мова йде про суб’єктів господарської діяльності, пріоритетне значення мають норми Цивільного кодексу РФ. Зокрема, вирішення спорів за участю нерезидентів присвячений окремий розділ АПК – Розділ V «Провадження у справах за участю іноземних осіб».

На увагу заслуговують статті, присвячені визначенню компетенції арбітражних судів в РФ (ст.247), вимогам до документів іноземного походження (ст.255) і так далі.

В який місцевий суд подавати позов?

Позов подається за місцезнаходженням відповідача. Місце реєстрації юридичної особи можна дізнатися на сайті Федеральної податкової служби з відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.

Які вимоги пред’являються до документів для суду?

Документи іноземного походження приймаються арбітражними судами РФ при наявності легалізації або проставлення апостиля. Якщо такі документи складені іноземною мовою, потрібно також завірений переклад на російську мову.

Як розрахувати держмито?

Розміри держмита вказані в Податковому кодексі РФ. Реквізити для переказу відповідної суми можна знайти на сайті суду. До позовної заяви необхідно додати квитанцію про сплату держмита.

Увага! Неправильні розрахунок суми держмита – одна з поширених причин неприйняття справи судом до розгляду. Це вкрай важливий момент, який не можна упустити з поля зору.

Які результати розгляду справи можливі?

Сприятливий результат – суд задовольняє позов. Після цього має бути процедура примусового виконання судового рішення через Федеральну службу судових приставів (ФССП). За загальними правилами, судове рішення вступає в законну силу через 30 днів після винесення.

Несприятливий результат – судом були відхилені позовні вимоги або відповідач в обумовлені законом терміни подав апеляційну скаргу. З іншого боку, сам позивач теж може ініціювати процедури апеляції та касації, якщо не згоден з рішенням суду першої інстанції.

Тут розглянуто тільки орієнтовний алгоритм дій. Стягнення заборгованості за кордоном вимагає знання маси нюансів міжнародного і національного законодавства.

Тому для отримання сприятливого результату звертайтеся відразу до фахівців юридичної фірми «Спікер». Ми маємо в своєму розпорядженні необхідні знання і досвід, і зможемо надати вам ефективну допомогу!