Списання боргів іпотечним позичальникам в Казахстані можливо! Розроблено відповідний законопроект

Урядом РК розглядається проект закону, який передбачає можливість списання іпотечних боргів неплатоспроможних казахстанців. Законопроект «Про відновлення платоспроможності громадян РК» розроблений Комітетом державних доходів Міністерства фінансів РК (КГД) і зараз активно обговорюється.

У НПА закладено два основні варіанти вирішення проблеми:
1. Повне списання боргу по позиці та залишення житла у власності для громадян, які належать до соціально-вразливих верств населення (цей статус і фінансові можливості боржників будуть критеріями прийняття рішень про «прощення» боргу).
2. Стягнення заборгованості в Казахстані з інших іпотекодавців буде здійснюватися шляхом погашення боргу вирученими від продажу заставного майна засобами (якщо застосування інших заходів врегулювання боргу не дасть результатів).

Це аж ніяк не означає, що борги будуть списуватися всім без винятку! Зараз проект активно обговорюється, оскільки державна програма рефінансування іпотечних позик завершилася в 2017 році, ситуація в цій сфері склалася кризова, а чинне законодавство недостатньо ефективно.

Боржники знаходяться в скрутному становищі, кредитори не можуть повернути свої гроші, борги за виконавчими листами не стягуються через відсутність майна та доходів. При цьому число громадян, що мають проблемні податкові та кредитні борги, неухильно зростає.

Уряд РК розраховує на те, що більшу частину проблем вирішать вищевказані два варіанти. Решта ж усунеться, поставленням кредиторам обов’язків пропонувати боржникам відстрочення та розстрочення виплат, списувати штрафні санкції та частини заборгованостей, застосовувати інші щадні способи врегулювання проблем.