Процедура виконання судових рішень РФ в Польщі: практичний огляд

Особа, яка має на руках судове рішення, бажає одного – реального відновлення порушеного права, тобто, виконання рішення. У разі, коли рішення винесено судом однієї країни, а реалізація волі правосуддя має відбутися на території іншої держави, процедура ускладнюється. Дана стаття – огляд порядку виконання судових рішень Російської Федерації в Польщі.

Як вже було сказано, процедура пов’язана з певними складнощами, подолати які можна самостійно, володіючи певними знаннями або довіривши їх усунення досвідченим фахівцям. Робити об’єктивні висновки про те, боротися самостійно або скористатися сторонньою допомогою, можна після ознайомлення з нюансами процедури.

Законодавча регламентація і терміни

Порядок, умови і механізми визнання і виконання рішень судів РФ в Польщі (і навпаки) міститься в Договорі між Російською Федерацією і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 16.09.1996.

Стаття 52 зазначеноъ угоди свідчить, що Польща і Росія взаємно визнають і виконують на території своїх держав судові рішення у цивільних справах і вироки у кримінальних справах в частині відшкодування шкоди, заподіяної злочинними діяннями.

До судових рішень відносяться:
• мирові угоди по цивільних справах майнового характеру, належним чином укладені / затверджені судами;
• остаточні арбітражні рішення, які вступили в силу і підлягають виконанню;
• нотаріальні акти, що мають силу виконавчих написів за законами держав-територій їх здійснення.

Стаття 53 зазначеного договору регламентує умови визнання і виконання рішень, винесених на територіях цих держав. Згідно з приписами цієї статті, рішення може бути визнане і виконане:
1. Якщо воно вступило в законну силу, і підлягає виконанню на «батьківщині».
2. За умови, що воно не належить до виключної компетенції органів іншої держави і не обмежена правилами виключної підсудності.
3. Якщо сторона у справі не була позбавлена можливості захисту своїх прав.
4. При винесенні рішення в розгляді, яке повинно було здійснюватися із застосуванням законодавства іншої держави, – воно було застосоване або, якщо законодавство, що має бути застосовано, ідентично в обох країнах.
5. Якщо у справі між тими ж сторонами: немає рішення суду іншої країни (території визнання та виконання), що вступило в силу , немає розпочатого раніше провадження в суді іншої країни, немає визнаного і виконаного судового рішення третьої держави.

Вищевказані умови говорять про те, що ключовим фактором визнання і виконання рішень на територіях різних країн є дотримання законів цих держав, що базується на нормах укладених між ними договорів.

Виконання судових рішень РФ в Польщі

Особам, які бажають фактично реалізувати задоволені позовні вимоги за наявним судовим рішенням в Польщі, слід знати:

1. Клопотання про визнання (виконання) подається до суду держави, на території якого воно визнається (виконується) або через суд, який розглядав справу в першій інстанції. При цьому, рішення у цивільних справах, що вступили в силу, визнаються без спеціального провадження.
2. Будь-які рішення судів РФ в Польщі розглядаються загальними судами, оскільки поділ державних судів тут на арбітражні і на загальні відсутній.
3. Клопотання про видачу виконавчого листа на підставі вже наявного рішення іноземного суду слід подавати в суд округу за місцем проживання (перебування) боржника, у разі відсутності такого – в суд, який має повноваження реалізувати виконавче провадження.
4. Судові рішення не визнаються і не виконуються при наявності недотримання умов, встановлених статтями 53 і 54 Договору, а також, якщо вони суперечать публічному порядку Республіки Польща.

Окремо слід обумовити те, що подача клопотання про визнання і примусове виконання судового рішення в Польщі – процедура складніша. Для її реалізації необхідно зібрати певний пакет документації та докласти більше зусиль. При цьому будь-яке стягнення заборгованості гарантовано успішним може бути тільки при наявності кваліфікованої правової підтримки, отримати яку завжди можна у юристів компанії МЮФ «Спікер».