Процедура виконання іноземних судових рішень в Україні: теорія і практика

Наявність судового рішення, на жаль, не є гарантією його виконання! Воля правосуддя повинна бути виконана, тільки після цього сторона, право якої було порушено і судом захищено на папері, може бути повністю задоволена.

Всі судові рішення, незалежно від того, винесені вони на території України або в іншій країні, є обов’язковими для виконання!

Процедура виконання судових рішень іноземних судів на території України за великим рахунком мало чим відрізняється, просто вона ускладнена окремими нюансами і з цієї причини може тривати довше, якщо тільки в ній не беруть участь досвідчені юристи.

Так, іноземні судові рішення в Україні виконуються стандартно – на підставі виконавчого документації, але за умови, що українськими законами судове рішення іншої країни визнається!

Що це означає?

Україна – повноцінний учасник міжнародних угод, суть яких полягає у взаємному наданні правової допомоги країнами одна одній, в тому числі, в наданні взаємодопомоги щодо виконання судових рішень.

Існує перелік країн, рішення яких Україна взяла на себе зобов’язання виконувати. Одночасно з цим є держави, рішення судів яких на території нашої країни виконати неможливо, або можливо тільки в окремих видах правовідносин.

Виконувати ж рішення іноземних судів в нашій країні можливо тільки після визнання такого рішення на території України в порядку передбаченому процесуальним законодавством.

Процедура поетапно

Так, визнання і виконання рішень іноземних судів в Україні регламентує Розділ 8 Цивільного процесуального кодексу України та в рамках цієї законодавчої процедури:

1. У судову інстанцію загальної юрисдикції подається клопотання про визнання і виконання судового рішення іншої країни. Подається воно за місцем проживання фізособи (за місцем знаходження юридичної особи) або за місцем знаходження майна, що підлягає стягненню.
2. Суд розглядає можливість видачі дозволу на примусове виконання рішення, і в разі позитивного рішення виносить відповідну ухвалу і видає зацікавленому суб’єкту виконавчий лист.

Складності виконання рішень іноземних судів в Україні

Незважаючи на вказану простоту процедури, тривати вона може роками. Зокрема, через недотримання термінів, вимог до виконавчої документації, ненадання необхідної додаткової інформації, а також з-за банальнї бездіяльності держвиконавців.

Повторимося, складнощі неминучі, якщо в справі не беруть участь професійні правозахисники, які знають способи спрощення процесу і досягнення максимально ефективних результатів за мінімальні проміжки часу.

Процедура подачі клопотання до відповідної судової інстанції, супровід його і подальший контроль руху судового рішення в органах виконавчої влади без наявності знань і досвіду практично безперспективні, але …

Звернення до професійних правозахисників, наприклад, до юристів МЮФ «Спікер» – це реальна можливість пройти через процедуру виконання судових рішень іноземних судів на території України швидко і з позитивним результатом.