Про змінені правила стягнення боргів в РБ: наказне провадження по-новому

З 16.05.17 на території РБ «заробили» нові механізми стягнення боргів в Білорусі. Їх ввів в дію, змінений Закон Республіки Білорусь від 24.10. 2016 за № 439-З «Про виконавче провадження», який по суті, трансформував наказне провадження.

Вдосконалені окремі методи стягнення, на думку законодавців, прискорять деякі процеси виконавчого провадження та підвищать коефіцієнт його ефективності!

Закон змінює ГПК, обмежуючи наказне провадження, як механізм боргового стягнення, а також визначає:
1. Права і обов’язки сторін виконавчого провадження в новому форматі, одночасно з цим розширюючи посадовий функціонал судових виконавців.
2. Інший правовий режим звернення стягнення на власність боржників, включаючи їхні доходи.
3. Кардинальні зміни в системі розподілу спірних активів між стягувачами.

Так, наказним провадженням відповідно до законодавства РБ вважається процедура стягнення заборгованості в спрощеному порядку, що регламентується положеннями гл. 24-ї ГПК Республіки Білорусь.

Реалізується вона виключно на підставі документації, наданої сторонами. При цьому судом документи розглядаються без виклику сторін протягом 20 робочих днів.

Отже, з 16.05.17 діють нові правила!

По-перше, перестає бути самостійним правовим базисом для звернення в наказне провадження сума вимоги до 100 базових величин. Тепер звернення за таким врегулюванням боргової інциденту здійснюється тільки, якщо:
1. Вимога є безперечною, тобто, що базуються на документах, що підтверджують факт наявності боргу , при цьому підстав для його стягнення в нотаріальному порядку немає.
2. Дебітор не заперечує проти вимоги, фактично визнаючи її, при цьому, не маючи наміру її виконувати.

По-друге, всі вимоги на суму до 100 базових величин за новими правилами, закріпленим в ст. 220 ГПК і ст. 133 Закону про виконавче провадження, будуть задовольнятися в порядку загальної черговості, яка встановлюється статтею 122 Закону №439-З (раніше діяв позачерговий порядок).

По-третє, як і раніше, будь-яке стягнення заборгованості в Білорусі – це серйозна проблема. Її врегулювання без юридичної підтримки можливо, але чи результативно?! При наявності ж кваліфікованого правового сприяння, наприклад, що надається юристами МЮФ «Спікер» – реально і гарантовано!