Правовий висновок ВСУ: нові правила стягнення заборгованостей з українських дебіторів

Правовим висновком у справі № 6-1474цс16 Верховний Суд України обмежив кредиторів в праві подвійного стягнення застав з боржників-поручителів в рамках одного судового процесу. Таке стягнення заборгованості в Україні має реалізуватися виключно двома позовами – майновим і фінансовим. Можливо одночасно, але в різних судових розглядах.

Законодавством України закріплено обов’язок поручителів гарантувати повернення боргів своїм майном. Але спад цін на нерухомі об’єкти через нестабільну економічну ситуацію в країні – причина того, що коштів від продажу майнових активів на задоволення вимог кредиторів не завжди вистачає.

Законодавством України закріплено також право кредитора вимагати виконання зобов’язань від фінансового гаранта і від майнового поручителя. Це може відбуватися одночасно, якщо одного заставного забезпечення для покриття боргу недостатньо, але в різних судових розглядах.

Корпоративне кредитування за допомогою забезпечення позикових зобов’язань іпотекою в Україні до економічної кризи було поширеною практикою. Сьогодні ж кредитори через суди активно вимагають з дебіторів борги грошима і нерухомістю, що знецінилася.